RNR55H5361FSB14
Mfr.Part #
RNR55H5361FSB14
Description
RES 5.36K OHM 1/8W 1% AXIAL
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Power Rating :
125mW
Diameter :
2.39mm
Lead Free :
Contains Lead
Resistance :
5.36kOhms
Length :
6.35mm
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
11 Weeks
Packaging :
Bulk
Failure Rate :
S (0.001%)
Military, MIL-PRF-55182/01, RNR55
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
125mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
175°C
Package / Case :
Width :
2.39mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Datasheets
RNR55H5361FSB14
Through Hole 5.36kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,