RNR55H5111FPB14
Mfr.Part #
RNR55H5111FPB14
Description
RES 5.11K OHM 1/8W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Published :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
125mW
Resistance :
5.11kOhms
Not Applicable
Max Power Dissipation :
125mW
Supplier Device Package :
Axial
Diameter :
2.39mm
Length :
7.62mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Failure Rate :
P (0.1%)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Tolerance :
±1%
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
2.39mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Free :
Contains Lead
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Termination :
Datasheets
RNR55H5111FPB14
Through Hole 5.11kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,