RNR55H4022FRR36
Mfr.Part #
RNR55H4022FRR36
Description
RES 40.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Military, Moisture Resistant
Width :
2.39mm
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
R (0.01%)
Max Power Dissipation :
125mW
Length :
6.35mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Power Rating :
125mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
11 Weeks
Resistance :
40.2kOhms
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Datasheets
RNR55H4022FRR36
40.2kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,