RNR55H4021FSB14
Mfr.Part #
RNR55H4021FSB14
Description
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Width :
2.39mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Power Rating :
125mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
4.02kOhms
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
125mW
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Length :
6.35mm
Max Operating Temperature :
175°C
Diameter :
2.39mm
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
RNR55H4021FSB14
Through Hole 4.02kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,