RNR55H3741FSB14
Mfr.Part #
RNR55H3741FSB14
Description
RES 3.74K OHM 1/8W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Number of Terminations :
2
Diameter :
2.39mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-65°C
Mount :
Through Hole
Resistance :
3.74kOhms
Length :
6.35mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Power Dissipation :
125mW
Width :
2.39mm
Not Applicable
Max Operating Temperature :
175°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Package / Case :
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Power Rating :
125mW
Datasheets
RNR55H3741FSB14
Through Hole 3.74kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,