RNR55H3651FSB14
Mfr.Part #
RNR55H3651FSB14
Description
RES 3.65K OHM 1/8W 1% AXIAL
Axial
Lead Free :
Contains Lead
Composition :
Metal Film
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Diameter :
2.39mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Failure Rate :
S (0.001%)
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
125mW
Length :
6.35mm
Published :
Resistance :
3.65kOhms
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
175°C
Width :
2.39mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Power Rating :
125mW
Series :
Military, MIL-PRF-55182/01, RNR55
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Datasheets
RNR55H3651FSB14
Through Hole 3.65kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,