RNR55H2801FSB14
Mfr.Part #
RNR55H2801FSB14
Description
RES 2.8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Military, MIL-PRF-55182/01, RNR55
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
S (0.001%)
Supplier Device Package :
Axial
Width :
2.39mm
Diameter :
2.39mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Feature :
Military, Moisture Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Free :
Contains Lead
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
11 Weeks
Length :
6.35mm
Resistance :
2.8kOhms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Max Power Dissipation :
125mW
Package / Case :
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
125mW
Max Operating Temperature :
175°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Bulk
Datasheets
RNR55H2801FSB14
Through Hole 2.8kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,