RNR55H2800FSBSL
Mfr.Part #
RNR55H2800FSBSL
Description
RES 280 OHM 1/8W 1% AXIAL
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Not Applicable
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Packaging :
Bulk
Feature :
Military, Moisture Resistant
Length :
6.35mm
Termination :
Metal Film
Published :
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Operating Temperature :
175°C
Power Rating :
125mW
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
125mW
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
280Ohms
Width :
2.39mm
Datasheets
RNR55H2800FSBSL
280Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,