RNR55H2550FSBSL
Mfr.Part #
RNR55H2550FSBSL
Description
RES 255 OHM 1/8W 1% AXIAL
Resistance :
255Ohms
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Max Operating Temperature :
175°C
Max Power Dissipation :
125mW
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
2.39mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
Failure Rate :
S (0.001%)
Termination :
Axial
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Length :
6.35mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Mount :
Through Hole
Power Rating :
125mW
Package / Case :
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Packaging :
Bulk
Datasheets
RNR55H2550FSBSL
Through Hole 255Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,