RNR55H2491FSRE8
Mfr.Part #
RNR55H2491FSRE8
Description
RES 2.49K OHM 1% 1/8W AXIAL
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
S (0.001%)
Non-RoHS Compliant
Length :
7.62mm
Resistance :
2.49kOhms
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Max Operating Temperature :
175°C
Composition :
Metal Film
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Diameter :
2.39mm
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RNR55H2491FSRE8
Through Hole 2.49kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,