RNR55H2211BSRE6
Mfr.Part #
RNR55H2211BSRE6
Description
RES 2.21K OHM 1/8W .1% AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Termination :
Axial
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Min Operating Temperature :
-65°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Free :
Contains Lead
Resistance :
2.21kOhms
Diameter :
2.39mm
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Power Rating :
125mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
2.39mm
Length :
7.62mm
Max Power Dissipation :
125mW
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Operating Temperature :
175°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RNR55H2211BSRE6
Through Hole 2.21kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,