RNR55H1742BSB14
Mfr.Part #
RNR55H1742BSB14
Description
RES 17.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Military, MIL-PRF-55182/01, RNR55
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Bulk
Diameter :
2.39mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Axial
Max Power Dissipation :
125mW
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Number of Terminations :
2
Length :
6.35mm
Package / Case :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Tolerance :
±0.1%
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
175°C
Lead Free :
Contains Lead
Resistance :
17.4kOhms
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Power Rating :
125mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
2.39mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Datasheets
RNR55H1742BSB14
Through Hole 17.4kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,