RNR55H1740FSB14
Mfr.Part #
RNR55H1740FSB14
Description
RES 174 OHM 1/8W 1% AXIAL
Military, Moisture Resistant
Max Operating Temperature :
175°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Failure Rate :
S (0.001%)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Published :
Contact Plating :
Lead, Tin
2
Width :
2.39mm
Supplier Device Package :
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Package / Case :
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Contains Lead
Max Power Dissipation :
125mW
Military, MIL-PRF-55182/01, RNR55
Mount :
Through Hole
Power Rating :
125mW
Length :
6.35mm
Diameter :
2.39mm
Composition :
Metal Film
Radiation Hardening :
No
Resistance :
174Ohms
Datasheets
RNR55H1740FSB14
Through Hole 174Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,