RNR55H1503FSB14
Mfr.Part #
RNR55H1503FSB14
Description
RES 150K OHM 1/8W 1% AXIAL
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Mount :
Through Hole
Length :
6.35mm
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Operating Temperature :
175°C
Diameter :
2.39mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Composition :
Metal Film
Power Rating :
125mW
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Width :
2.39mm
Resistance :
150kOhms
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Lead, Tin
Lead Free :
Contains Lead
Max Power Dissipation :
125mW
Datasheets
RNR55H1503FSB14
Through Hole 150kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,