RNR55H1101FSRE8
Mfr.Part #
RNR55H1101FSRE8
Description
RES 1.1K OHM 1% 1/8W AXIAL
Non-RoHS Compliant
Length :
7.62mm
Series :
Military, MIL-PRF-55182/01, RNR55
Contact Plating :
Lead, Tin
Diameter :
2.39mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
175°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Package / Case :
Tolerance :
±1%
Resistance :
1.1kOhms
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
RNR55H1101FSRE8
Through Hole 1.1kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,