RNR55H1001FRB14
Mfr.Part #
RNR55H1001FRB14
Description
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Power Rating :
125mW
Radiation Hardening :
No
Termination :
Non-RoHS Compliant
Published :
Diameter :
2.39mm
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Length :
7.62mm
Lead Free :
Contains Lead
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Factory Lead Time :
11 Weeks
Width :
2.39mm
Max Power Dissipation :
125mW
Package / Case :
Failure Rate :
R (0.01%)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Resistance :
1kOhms
Mount :
Through Hole
Metal Film
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
175°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
RNR55H1001FRB14
Through Hole 1kOhms, 0.125W 1/8W, Metal Film,