RNR55H1000FMB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNR55H1000FMB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100 OHM 1/8W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Bulk
Feature :
Military, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Resistance :
100Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
2.39mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Composition :
Metal Film
Lead Free :
Contains Lead
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Length :
6.35mm
Package / Case :
Axial
Series :
Military, MIL-PRF-55182/01, RNR55
Size / Dimension :
0.094Diax0.250L 2.39mmx6.35mm
Max Power Dissipation :
125mW
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Failure Rate :
M (1%)
Power Rating :
125mW
Factory Lead Time :
11 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RNR55H1000FMB14
100Ohms, 0.125W 1/8W, Metal Film,