RNR50J9760FRRE6
Mfr.Part #
RNR50J9760FRRE6
Description
RES 976 OHM 1/10W 1% AXIAL
Size / Dimension :
0.070Diax0.150L 1.78mmx3.81mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Composition :
Metal Film
Max Power Dissipation :
100mW
Package / Case :
Axial
Lead Free :
Contains Lead
Failure Rate :
R (0.01%)
Width :
1.78mm
Power Rating :
100mW
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Lead, Tin
Diameter :
1.78mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Operating Temperature :
175°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Tolerance :
±1%
Resistance :
976Ohms
Length :
3.81mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Mount :
Through Hole
Datasheets
RNR50J9760FRRE6
Through Hole 976Ohms, 0.1W 1/10W, Metal Film,