RNR50J1650FSR36
Mfr.Part #
RNR50J1650FSR36
Description
RES 165 OHM 1/10W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Power Rating :
100mW
Size / Dimension :
0.070Diax0.150L 1.78mmx3.81mm
Military Standard :
MIL-PRF-55182
2
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Axial
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Lead Free :
Contains Lead
Series :
Military, MIL-PRF-55182/07, RNR50
Max Operating Temperature :
175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Width :
1.78mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Supplier Device Package :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
36 Weeks
Length :
3.81mm
Max Power Dissipation :
100mW
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
165Ohms
Diameter :
1.78mm
Datasheets
RNR50J1650FSR36
Through Hole 165Ohms, 0.1W 1/10W, Metal Film,