RNR50J1401FRRE7
Mfr.Part #
RNR50J1401FRRE7
Description
RES 1.4K OHM 1% 1/10W AXIAL
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
R (0.01%)
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Diameter :
1.78mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Military, Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
175°C
Resistance :
1.4kOhms
Size / Dimension :
0.070Diax0.150L 1.78mmx3.81mm
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
4.75mm
Published :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Datasheets
RNR50J1401FRRE7
Through Hole 1.4kOhms, 0.1W 1/10W, Metal Film,