RNR50J1101FRRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNR50J1101FRRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.1K OHM 1/10W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Series :
Military, MIL-PRF-55182/07, RNR50
Factory Lead Time :
36 Weeks
Width :
1.78mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Supplier Device Package :
Axial
Failure Rate :
R (0.01%)
Package / Case :
Length :
3.81mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
100mW
Lead Free :
Contains Lead
Composition :
Metal Film
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Size / Dimension :
0.070Diax0.150L 1.78mmx3.81mm
Number of Terminations :
2
Resistance :
1.1kOhms
Datasheets
RNR50J1101FRRSL
1.1kOhms, 0.1W 1/10W, Metal Film,