RNR50H6903BSB14
Mfr.Part #
RNR50H6903BSB14
Description
RES 690K OHM 1/10W .1% AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
S (0.001%)
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Size / Dimension :
0.070Diax0.150L 1.78mmx3.81mm
Resistance :
690kOhms
Radiation Hardening :
No
Width :
1.78mm
Length :
3.81mm
Package / Case :
Axial
Max Power Dissipation :
100mW
Supplier Device Package :
Packaging :
Bulk
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Composition :
Metal Film
Diameter :
1.78mm
Factory Lead Time :
36 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Feature :
Military, Moisture Resistant
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
175°C
Datasheets
RNR50H6903BSB14
Through Hole 690kOhms, 0.1W 1/10W, Metal Film,