RNR50H1001BSB14
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNR50H1001BSB14
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.070Diax0.150L 1.78mmx3.81mm
Supplier Device Package :
Axial
Tolerance :
±0.1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Diameter :
1.78mm
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Contains Lead
Power Rating :
100mW
Military Standard :
MIL-PRF-55182
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Length :
3.81mm
Package / Case :
Factory Lead Time :
36 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-PRF-55182/07, RNR50
Max Power Dissipation :
100mW
Max Operating Temperature :
175°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Feature :
Military, Moisture Resistant
Composition :
Metal Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
1kOhms
Width :
1.78mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
RNR50H1001BSB14
Through Hole 1kOhms, 0.1W 1/10W, Metal Film,