RNR50H1001BMBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNR50H1001BMBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±0.1%
Length :
3.81mm
Lead Free :
Contains Lead
Composition :
Metal Film
Failure Rate :
M (1%)
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Factory Lead Time :
32 Weeks
Size / Dimension :
0.070Diax0.150L 1.78mmx3.81mm
Max Power Dissipation :
100mW
Number of Terminations :
2
Feature :
Military, Moisture Resistant
Supplier Device Package :
Axial
Width :
1.78mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
Military, MIL-PRF-55182/07, RNR50
Power Rating :
100mW
Resistance :
1kOhms
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Datasheets
RNR50H1001BMBSL
1kOhms, 0.1W 1/10W, Metal Film,