RNMF14FTC39R0
Mfr.Part #
RNMF14FTC39R0
Description
RES 39 OHM 1% 1/4W AXIAL
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
No
Size / Dimension :
0.070Diax0.130L 1.78mmx3.30mm
Additional Feature :
FLAME PROOF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
0.44 mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Construction :
Tubular
Resistance :
39Ohm
Power Rating :
250mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
RNMF14FTC39R0
Stackpole Electronics, Inc. RNMF14FTC39R0
FIXED RESISTOR, 39Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,