RNMF12FTD6R81
Mfr.Part #
RNMF12FTD6R81
Description
RES 6.81 OHM 1% 1/2W AXIAL
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packing Method :
TR
Lead Diameter :
0.56 mm
Power Rating :
500mW
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
350V
Resistance :
6.81Ohm
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
Construction :
Cylindrical
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION, RATED AC VOLATGE (V): 350
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
RNMF12FTD6R81
FIXED RESISTOR, 6.81Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,