RNMF12FTD162R
Mfr.Part #
RNMF12FTD162R
Description
RES 162 OHM 1% 1/2W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
2.35mm
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
350V
Max Power Dissipation :
500mW
Packing Method :
TR
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
RNMF (Mini)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Construction :
Cylindrical
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION, RATED AC VOLATGE (V): 350
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mount :
Through Hole
Resistance :
162Ohm
Datasheets
RNMF12FTD162R
Stackpole Electronics, Inc. RNMF12FTD162R
Through Hole FIXED RESISTOR, 162Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,