RNMF12FAC4R70
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNMF12FAC4R70
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 4.7 OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Package / Case :
Axial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Contact Plating :
Tin
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RNMF (Mini)
Number of Terminations :
2
Composition :
Metal Film
Max Power Dissipation :
500mW
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
FLAME PROOF
Pbfree Code :
yes
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
2.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
Ammo Pack
Power Rating :
500mW
Resistance :
4.7ohm
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mount :
Through Hole
Construction :
Tubular
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±1%
Datasheets
RNMF12FAC4R70
Stackpole Electronics, Inc. RNMF12FAC4R70
Through Hole FIXED RESISTOR, 4.7Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,