RNL1C222MDS1PH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNL1C222MDS1PH
Manufacturer
Nichicon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 2200UF 20% 16V T/H
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
810mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
FPCAP, RNL
Capacitance :
2200µF
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
8.1A @ 100kHz
Package / Case :
Radial, Can
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8mOhm
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
RNL1C222MDS1PH
Nichicon RNL1C222MDS1PH
2200μF ±20% Radial, Can 0.846 21.50mm Tape & Box (TB) 8mOhm FPCAP, RNL Through Hole Polymer General Purpose