RNF18FTD2K87
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF18FTD2K87
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.87K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Mount :
Axial, Through Hole
Construction :
Cylindrical
Power Rating :
125mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
Axial
Composition :
Metal Film
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
2.87kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
1.8mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Series :
RNF
Size / Dimension :
0.071Diax0.130L 1.80mmx3.30mm
Contact Plating :
Copper, Tin
Published :
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
125mW
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RNF18FTD2K87
Stackpole Electronics, Inc. RNF18FTD2K87
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.87kOhm, 0.125W 1/8W, Metal Film,