RNF18FTD261K
Mfr.Part #
RNF18FTD261K
Description
RES 261K OHM 1% 1/8W AXIAL
Size / Dimension :
0.071Diax0.130L 1.80mmx3.30mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
261kOhm
Diameter :
1.8mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Power Rating :
125mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
125mW
Datasheets
RNF18FTD261K
Stackpole Electronics, Inc. RNF18FTD261K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 261kOhm, 0.125W 1/8W, Metal Film,