RNF18FTD1M40
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF18FTD1M40
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.4M OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.071Diax0.130L 1.80mmx3.30mm
Resistance :
1.4mOhm
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Lead Diameter :
0.45 mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Series :
RNF
Package / Case :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Max Power Dissipation :
125mW
Construction :
Cylindrical
Composition :
Metal Film
Factory Lead Time :
14 Weeks
Power Rating :
125mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Surface Mount :
No
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Tolerance :
±1%