RNF18FTD1K21
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF18FTD1K21
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.21K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
125mW
Published :
Packing Method :
TR
Diameter :
1.8mm
Resistance :
1.21kohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
Wire
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Mount :
Axial, Through Hole
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Pbfree Code :
yes
Composition :
Metal Film
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
RNF
Max Power Dissipation :
125mW
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.071Diax0.130L 1.80mmx3.30mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
Cylindrical
Factory Lead Time :
20 Weeks
Contact Plating :
Copper, Tin
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNF18FTD1K21
Stackpole Electronics, Inc. RNF18FTD1K21
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 1.21kOhm, 0.125W 1/8W, Metal Film,