RNF14JTD5R10
Mfr.Part #
RNF14JTD5R10
Description
RES 5.1 OHM 5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Surface Mount :
No
Lead Diameter :
0.56 mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Published :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Tubular
Additional Feature :
FLAME PROOF
Factory Lead Time :
13 Weeks
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±5%
Resistance :
5.1Ohm
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
250mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RNF14JTD5R10
FIXED RESISTOR, 5.1Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,