RNF14JTD39R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14JTD39R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 39 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Resistance :
39Ohm
Terminal Shape :
Wire
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Diameter :
0.56 mm
Series :
RNF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
250mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Package / Case :
Axial
Construction :
Tubular
Composition :
Metal Film
Factory Lead Time :
13 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Power Rating :
250mW