RNF14FTE182K
Mfr.Part #
RNF14FTE182K
Description
RES 182K OHM 1% 1/4W AXIAL
Factory Lead Time :
11 Weeks
Power Rating :
250mW
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
182kOhm
Max Power Dissipation :
250mW
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
FLAME PROOF
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Diameter :
0.56 mm
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
Construction :
Tubular
yes
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Datasheets
RNF14FTE182K
Stackpole Electronics, Inc. RNF14FTE182K
FIXED RESISTOR, 182kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,