RNF14FTD17K4
Mfr.Part #
RNF14FTD17K4
Description
RES 17.4K OHM 1% 1/4W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Military Standard :
Not
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Matte Tin (Sn)
Contact Plating :
Copper, Tin
Resistance :
17.4kOhm
Power Rating :
250mW
Lead Free :
Lead Free
Construction :
Cylindrical
Published :
Packing Method :
TR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Axial, Through Hole
Diameter :
2.35mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
20 Weeks
Datasheets
RNF14FTD17K4
Stackpole Electronics, Inc. RNF14FTD17K4
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 17.4kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,