RNF14FTC953R
Mfr.Part #
RNF14FTC953R
Description
RES 953 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Additional Feature :
FLAME PROOF
Max Power Dissipation :
250mW
Wire
Published :
Factory Lead Time :
20 Weeks
2
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
Tubular
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Copper, Tin
Diameter :
2.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
953Ohm
Tolerance :
±1%
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Metal Film
Mount :
Axial, Through Hole
Datasheets
RNF14FTC953R
Stackpole Electronics, Inc. RNF14FTC953R
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 953Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,