RNF14FTC536K
Mfr.Part #
RNF14FTC536K
Description
RES 536K OHM 1% 1/4W AXIAL
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
536kOhm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Diameter :
2.35mm
Tolerance :
±1%
yes
Radiation Hardening :
Datasheets
RNF14FTC536K
Stackpole Electronics, Inc. RNF14FTC536K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 536kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,