RNF14FTC2K87
Mfr.Part #
RNF14FTC2K87
Description
RES 2.87K OHM 1% 1/4W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Published :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
250mW
Diameter :
2.35mm
Resistance :
2.87kOhm
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Copper, Tin
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Power Rating :
250mW
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RNF14FTC2K87
Stackpole Electronics, Inc. RNF14FTC2K87
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.87kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,