RNF14FTC158K
Mfr.Part #
RNF14FTC158K
Description
RES 158K OHM 1% 1/4W AXIAL
1 (Unlimited)
Diameter :
2.35mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Metal Film
Contact Plating :
Copper, Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Resistance :
158kOhm
Datasheets
RNF14FTC158K
Stackpole Electronics, Inc. RNF14FTC158K
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 158kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,