RNF14FTC14R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14FTC14R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 14 OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Metal Film
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
FLAME PROOF
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
250mW
Factory Lead Time :
13 Weeks
Lead Diameter :
0.56 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Resistance :
14Ohm
Package / Case :
Axial
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
RNF
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Construction :
Tubular
Surface Mount :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Power Rating :
250mW
Datasheets
RNF14FTC14R0
Stackpole Electronics, Inc. RNF14FTC14R0
FIXED RESISTOR, 14Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,