RNF14FAC48R7
Mfr.Part #
RNF14FAC48R7
Description
RES 48.7 OHM 1% 1/4W AXIAL
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
48.7Ohm
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
No
Lead Diameter :
0.56 mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Packing Method :
Ammo Pack
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Power Rating :
250mW
Datasheets
RNF14FAC48R7
Stackpole Electronics, Inc. RNF14FAC48R7
FIXED RESISTOR, 48.7Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,