RNF14DTE5K42
Mfr.Part #
RNF14DTE5K42
Description
RES 5.42K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Mount :
Axial, Through Hole
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Contact Plating :
Copper, Tin
Factory Lead Time :
11 Weeks
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Axial
Radiation Hardening :
No
2
Packing Method :
TR
Resistance :
5.42kOhm
Tolerance :
±0.5%
Pbfree Code :
yes
Diameter :
2.35mm