RNF14DTE2K49
Mfr.Part #
RNF14DTE2K49
Description
RES 2.49K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Construction :
Tubular
Power Rating :
250mW
Resistance :
2.49kOhm
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±0.5%
FLAME PROOF
Mount :
Axial, Through Hole
Lead Diameter :
0.56 mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Datasheets
RNF14DTE2K49
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 2.49kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,