RNF14DTE29K4
Mfr.Part #
RNF14DTE29K4
Description
RES 29.4K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Tolerance :
±0.5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Number of Terminations :
2
Construction :
Tubular
Lead Diameter :
0.56 mm
Resistance :
29.4kOhm
Power Rating :
250mW
Published :
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Factory Lead Time :
11 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
No
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNF14DTE29K4
FIXED RESISTOR, 29.4kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,