RNF14DTD7K50
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNF14DTD7K50
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 7.5K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Axial, Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
FLAME PROOF
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Terminations :
2
Resistance :
7.5kOhm
Contact Plating :
Copper, Tin
Power Rating :
250mW
Series :
RNF
Tolerance :
±0.5%
Composition :
Metal Film
Package / Case :
Axial
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
Tubular
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Max Power Dissipation :
250mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Diameter :
2.35mm
Datasheets
RNF14DTD7K50
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 7.5kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,