RNF14DTD750R
Mfr.Part #
RNF14DTD750R
Description
RES 750 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
ROHS3 Compliant
Published :
Power Rating :
250mW
Pbfree Code :
yes
Construction :
Tubular
Resistance :
750Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Additional Feature :
FLAME PROOF
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
0.56 mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
RNF14DTD750R
FIXED RESISTOR, 750Ohm, 0.25W 1/4W, Metal Film,