RNF14DTD71K5
Mfr.Part #
RNF14DTD71K5
Description
RES 71.5K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
2
Construction :
Tubular
Lead Diameter :
0.56 mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
71.5kOhm
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Additional Feature :
FLAME PROOF
Datasheets
RNF14DTD71K5
FIXED RESISTOR, 71.5kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,