RNF14DTD6K42
Mfr.Part #
RNF14DTD6K42
Description
RES 6.42K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Size / Dimension :
0.093Diax0.250L 2.35mmx6.35mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Diameter :
2.35mm
Resistance :
6.42kOhm
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
2
Mount :
Axial, Through Hole
11 Weeks
Contact Plating :
Copper, Tin
Power Rating :
250mW
Radiation Hardening :
Tolerance :
±0.5%
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
RNF14DTD6K42
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 6.42kOhm, 0.25W 1/4W, Metal Film,